Bekle!
Kişisel ayarlarınız nedeniyle, size uygun promosyon bulunamadı

Çekilişlerimiz Hakkında

Son teknolojiyi kullanarak oluşturduğumuz teknik altyapımız sayesinde çekiliş işlemlerinin tüm aşamaları denetlenmekte ve çekilişler YouTube kanalımız ve web sitemizden canlı olarak yayınlanmaktadır.

Tüm çekiliş süreçlerimiz “Dünya Piyango Birliği, World Lottery Association” standart ve kurallarına uygun şekilde organize edilmektedir.

Çekilişe nasıl hazırlanıyoruz?

Çekiliş odası içerisinde topların muhafaza edildiği “Koruma Odası” bulunmaktadır.

Çekiliş topları özel yapım aliminyüm alaşımlı güvenli çantalarda kilitli olarak, çift anahtar sistemi ile açılabilen yüksek güvenlikli çelik dolaplarda tutulmakta olupoda 24 saat kamera ile izlemekte ayrıca güvenlik görevlileri tarafından koruma sağlanmaktadır.

Çekiliş topları fiziki olarak her çekiliş öncesi tartılmakta, noter tarafından denetlenip tutanak tutulmaktadır.

Çekiliş makineleri de düzenli olarak noter tarafından denetlenip, tutanak tutulmaktadır.

Her çekilişten önce, noter gözetiminde seçilen top çantası açıldıktan sonra noter eşliğinde çekiliş topları, hassas tartı ile tartılarak ağırlık kontrolleri yapılır. Kontrolleri yapılan ve onaylanan toplar ile deneme çekilişi yapılmakta ve makinenin doğru bir şekilde çalıştığı tespit edildikten sonra çekilişe onay verilmektedir.

Çekiliş makinelerimiz

Sisal Şans olarak Dünya Piyangolar Birliği - World Lottery Association sertifikalı, konusunun uzmanı tedarikçiler ile çalışarak “Dünya Piyango Birliği” standart ve kurallarına uygun olarak faaliyetlerimize devam ediyoruz.

Çekiliş makinelerimiz “Dünya Piyango Birliği, World Lottery Association” sertifikasına tabi olan ve tüm dünyada farklı ülkeler için de üretim yapan konusunda uzman ve önemli bir tedarikçi tarafından tedarik edilmektedir.

Çekilişlerimiz tamamen bilgisayar kontrollü, ISO-27001 ve WLA (World Lottery Association) sertifikalı pazar lideri üretici tarafından özel olarak tasarlanmış çekiliş makineleri ile el değmeden yapılmaktadır.

Her çekiliş sonucu (Elektronik Kimlik Belirleme ve Güven Hizmetleri Düzenlemesi) EIDAS Sertifikalı dijital imza, EIDAS Sertifikalı Dijital Zaman Damgası ve ayrıca komisyon tarafından gerçekleştirilen bağımsız çift eşleştirme kontrolü uygulanarak çekim sonuçlarının doğruluğu onaylanmaktadır.

Kazanan talihli numaralar anında ekrana aktarılmakta ve zaman etiketi ile yapılan çekilişler ayrıca bu sisteme entegre edilmiş 9 ayrı robot kamera ile çekilen toplar takip edilip, izlenmekte ve izleyicilere bütün çekiliş süreci canlı ve kesintisiz olarak aktarılmaktadır.

Çekilişler nasıl gerçekleştiriliyor

Toplar çekiliş makinelerine el değmeden yerleştirilmekte ve hava püskürtmeli cam fanus içerisinde yer almaktadırlar.

Çekiliş topları, çekiliş teknisyenin giymiş olduğu statik elektrik önleyici özel eldivenler kullanılarak çekiliş makinesinin içerisine yüklenmesinin yanı sıra çekiliş sırasında topların bulunduğu kürenin etrafında topları harekete geçiren hava akımının statik elektrik yüklenebilme durumunu önlemek için iki iyonlaştırıcı kullanılır.

Yüksek hava akımı ile çekiliş toplarının karıştırılırken yakalanan bir çekiliş topunun yuvaya girmesi sağlanır.

Daha sonra çark dönerek topu otomatik olarak çekiliş rayına gelip kamera otomatik sistemi ile ekrana yansıtmakta ve çekiliş devam etmektedir. Tüm çekiliş süresince çekiliş el değmeden uzaktan bilgisayar programı ile yönetilmektedir.

Robotik kameralar aracılığı ile topun küre içerisindeki tüm süreçlerini takip edebiliyoruz.

Zaman damgası ve dijital imza ile de çekiliş yapıldığı anda jüri tarafından bütün sonuçlar teknolojik olarak kayıt altına alınmaktadır.

Çekilişler dışarından müdahaleye izin vermeyen bir mekanizmaya sahiptir.

Jürimizde Sisal Şans yetkililerinin yanısıra, kontrol ve denetimi yapacak Milli Piyango İdaresi yetkilileri bulunmaktadır. Tüm çekiliş süreci Noter eşliğinde sürdürülmektedir ve tüm çekilişlerin tutanakları tutulmaktadır.

Canlı yayınlar

Çekilişlerimiz her gün çekiliş saatlerinde internet sitemiz ve Youtube kanalımız üzerinde canlı olarak yayınlanmaktadır. İstenildiği zaman tekrar izlenebilme imkanı da hem internet sitemizde hem de Youtube kanalımızda bulunmaktadır. 

Milli Piyango:

Her ayın 9’u ve 29’unda saat 17:30 itibari ile.

30 Ağustos Özel çekilişi nedeni ile 29 Ağustos tarihindeki çekiliş 30 Ağustos tarihinde 17:30 itibari ile yapılacaktır.

23 Nisan Özel Çekilişi nedeni ile 19 Nisan ve 29 Nisan çekilişleri yapılmayacaktır.23 Nisan Özel çekilişi saat 17:30 itibari ile yapılacaktır.

Süper Loto:

Her hafta Salı-Perşembe ve Pazar günleri 21:30 itibari ile.

On Numara:

Her hafta Pazartesi ve Cuma günleri saat 20:00 itibari ile.

Şans Topu:

Her hafta Çarşamba ve Pazar günleri saat 20:00 itibari ile.

Sayısal Loto:

Her hafta Pazartesi, Çarşamba ve Cumartesi günleri saat 21:30 itibari ile.

Yardıma mı ihtiyacın var?
Sıkça Sorulan Sorular İnceleyin