Bekle!
Kişisel ayarlarınız nedeniyle, size uygun promosyon bulunamadı
2023 Yılının En Zengin Milyarderleri İle Tanışın!

Dünyadaki milyarderlerin servetleri, dünya nüfusunun büyük bir bölümünün toplam servetinden daha fazla. Bu durum, son yıllarda gündemdeki önemli konulardan biri haline geldi.

kazikazan

Milyarderlerin neredeyse yarısı bir yıl öncesine göre daha fakir.

Küresel olarak, geçen yılki 2.668'den 2.640’a düşen milyarder sayısı ile 2023 ilginç bir yıl olmaya devam ediyor. Toplamda, gezegenin milyarderlerinin değeri Mart 2022'de 12,7 trilyon dolardan 500 milyar dolar düşüşle şimdi 12,2 trilyon dolar. Twitter'ın pahalı satın alınması Tesla hisselerinin batmasına yardımcı oldu. Lüks eşya devi LVMH'nin başkanı Bernard Arnault, dünyanın en zengin insanı olarak yerini alarak, sıralamada ilk kez bir Fransa vatandaşının liderliğini yapıyor. Amerika Birleşik Devletleri, toplam değeri 4,5 trilyon dolar olan 735 liste üyesiyle hala en fazla milyardere sahip olmakla övünüyor. Çin (Hong Kong ve Makao dahil), 2 trilyon dolar değerinde 562 milyarderle ikinci sırada yer alıyor. Onu 675 milyar dolar değerinde 169 milyarderle Hindistan izledi. Bu yazıda, dünyadaki milyarderlerin ne kadar servetleri olduğuna detaylı bir şekilde bakalım.

Dünyanın en zengin insanı bu yıl herkesi şaşırttı

Dünyanın en zengin milyarderi olan Bernad Arnault ailesi serveti 2023 yılı itibariyle 211 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. Fransız iş adamı ve Louis Vuitton'un (LVMH) CEO'su Bernard Arnault, Sephora gibi 75 markayı içeren LVMH imparatorluğunu yönetiyor.

Hepimizin yakından tanıdığı ve geçtiğimi aylarda Twitter’ı satın alan Tesla ve SpaceX şirketlerinin kurucusu Elon Musk yakın zamana kadar dünyanın en zengin adamıydı, şimdi net serveti, 180 milyar dolar ile 2. Sıradan giriş yapıyor.  

Benzer şekilde, Amazon'un kurucusu, yönetim kurulu başkanı ve eski başkanı ve CEO'su; e-ticaret devi Bezos, 1994 yılında Seattle'daki garajında kuruldu. Bezos'un serveti, 2022 yılı itibariyle 171 milyar dolar olarak tahmin edilirken bu sene bu rakamın, 114 milyar dolar olduğunu biliniyor. Yine de birçok ülkenin milli gelirinden daha yüksek bir seviyede yer alıyor. Bezos'un serveti, 2020 yılında pandemi döneminde büyük bir artış göstermişti fakat bu durum görüldüğü gibi her geçen sene değişmekte.  

Listede, Türkiye’den 26 isim var

Türkiye'den toplamda 26 ismin yer aldığı listesinde, uzun yıllar Türkiye'nin en varlıklı ismi olarak bilinen Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker, zirveyi Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu'na devretti. İbrahim Erdemoğlu, 5,3 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin en zengin ismi olurken, dünya genelinde 497. sıraya yerleşti. Erdemoğlu Holding bünyesinde SASA Polyester, Merinos Halı, Dinarsu ve Padişah Halı gibi önemli markalar bulunmaktadır.  

Murat Ülker ise bu yıl Türkiye'nin en zengin ikinci ismi olarak sıralanırken, servetini geçen yıla göre artırarak 5 milyar dolara yükseltti. Listedeki diğer isimler ise şöyle: Ali Erdemoğlu, Semahat Sevim Arsel, İpek Kıraç, Mustafa Rahmi Koç, Şaban Cemil Kazancı, Erman Ilıcak, Filiz Şahenk, Sezai Bacaksız.

Dünya genelinde milyarderlerin servetlerinin %1'i, tüm dünya nüfusunun toplam servetinin yaklaşık %43'ünü oluşturuyor. Yani, dünya nüfusunun yaklaşık %99'u, bu milyarderlerin geriye kalan %99'unu paylaşıyor.  

Bugün Milyoner Olmak İçin Hangi Şans Oyunlarını Oynadın?

Bu rakamları okurken ne hayaller kurduğunu, şaşırdığını biliyoruz. Milyoner olma hayali hepimizin içinde yatıyor. Hayatımızı kolaylaştıracak, bizi rahatlatacak, sevdiklerimize daha iyi bir yaşam sunacak olan bu hayal, artık çok daha yakınında. Hayatın boyunca çalışarak tek seferde milyarder olma zorluğunun yanında Milli Piyango’daki Sayısal Oyunlar, Kazı Kazan oyunları; millipiyangoonline.com’daki Kazı Kazan Online ve Sanal Oyunlar ile kısa bir zamanda milyoner olma fırsatını kaçırma!

Milyoner Olma Sırası, Şimdi Sende!

Peki, bu fırsatı nasıl yakalayabilirsiniz? Çok basit! Milli Piyango bayilerine gidebilir ya da daha kolayı, Milli Piyango'nun web sitesi olan millipiyangoonline.com'a girebilir ve orada çeşitli oyunlara katılarak şansınızı ve kazancınızı katlayabilirsiniz.  

Unutmayın, hayat fırsatları kaçırmamak içindir. Milli Piyango, milyoner olma fırsatınızı kaçırmamanız için kapılarını sonuna kadar açmış durumda. Belki de şimdi sizin sıranız. Kendinizi mutlu etmek, sevdiklerine daha iyi bir gelecek sunmak için, hemen Milli Piyango bayilerine uğrayın ya da millipiyangoonline.com'da oyunlara katılın.

Milli Piyango ile şansın hep yanınızda olsun! 

 

Yardıma mı ihtiyacın var?
Sıkça Sorulan Sorular İnceleyin